Друштвo школских библиотекара Србије, поводом Националног дана књиге, 28. фебруара, спроводи акцију Читајмо гласно, која има за циљ да подсети на значај читања, неговање матерњег језика и културе читања и промоцију рада и сарадње школских библиотека. Друга крагујевачка гимназија први пут ове године придружила се акцији.
Читање је започето симболично у 5 до 12 јер је крајње време да се вратимо читању и неговању културе. Занимљиво је да у исто време, у свим градовима Србије, у свим школама које су учеснице акције, читање почиње у истом тренутку. То неописиво подсећа на Ситничарницу код срећне руке, недавно преминулог писца и академика Горана Петровића, где је читање представљено као својеврсна магија уз помоћ које допиремо у бајковит свет. Негде се и школске библиотеке и свака школа учесница срећу у имагинарном свету, ма где се налазиле у Србији. Читало се у Другој крагујевачкој гимназији баш из књиге Горана Петровића, из школских лектира, ваншколске литературе, али и на Брајевом писму. Ученик Вељко Шарчевић, 2/2, каже да је читање на овај начин спорије, али се много јаче осећа него када се слуша аудиокњига.
Ученици Друге крагујевачке гимназије, професори и административни радници читали су са задовољством. Холом школе орило се много прочитаних стихова и цитата из омиљених књига. Магија је постојала јер је укупно 356 људи читало у исто грло.
Најважније је што су ученици и запослени читање завршили ускликом одушевљења и са широким осмехом! Ред испред школске библиотеке био је јако дугачак тог 28. фебруара. Тражила се књига више. Ово је прилика да подсетимо да су школске библиотеке корисна и забавна места, где се учи, траже информације, раде домаћи задаци, пишу есеји и матурски радови, али и читају књиге!