Мурал на игралишту ОШ „Лаза Костић”
Школа „Лаза Костић” се налази у Блоку 23 на Новом Београду. Првобитан назив школе био је „Седам секретара СКОЈА-а”, а од 2005. године носи име нашег познатог писца. Изграђена је наменски за потребе школовања деце војних лица и грађанских лица запослених у војсци, који станују у тзв. војним блоковима 22, 23, 24 и 19a. Данас у школу долазе деца из различитих крајева града, првенствено због богатих садржаја које има. Школу су пројектовале архитекте: Александар Стјепановић – носилац пројекта, Бранислав Караџић и Божидар Јанковић. Аутори су добили Октобарску награду Београда 1978. године.
Специфичност рада наше школе се састоји у томе што ученици од петог разреда могу да бирају следеће:
Архитекте испред главног улаза у школу
Рационализацијом школског простора, школа ради у две смене, тако да ученици првог и другог разреда, као и ученици од петог до осмог разреда, имају наставу пре подне, а смене мењају само ученици трећег и четвртог разреда. Просторни капацитети школе дају могућности да се кроз адекватну организацију наставе појача надзор над ђацима и тако спречи вршњачко насиље, малолетничка делинквенција и појава наркоманије, али и да деца буду у просторијама школе онда када су родитељи највише заузети.
У регуларним условима, преподневна смена траје од 08.30 до 13.45, а поподневна од 13.30 до 18.45 часова. Звоно за улазак оглашава се 10 минута раније. У време пандемије ковида 19, образовно васпитни – рад се обавља по посебном програму. Модел који је школа школа одабрала је комбиновани, односно хибридни. У првом циклусу образовања настава се остварује са две паралелне групе током дана (А и Б група), док се у другом циклусу настава остварује смењивањем група током седмице (А и Б група). Ученици су могли да одаберу и наставу на даљину, а платформе које се користе за остваривање наставе на даљину су Google Classroom, е-учионица, Mozabook.
Школа располаже и следећим просторијама:
У част обележавања дана Основне школе „Лаза Костић”, 12. фебруара 2021. године, отворена је реновирана сала за физичко васпитање, у истоименој школи. Тим поводом директор др Дубравка Томић и помоћник директора Марија Шањевић су са Мирољубом Нешковићем, председником школског одбора, Аном Ивановић из клуба родитеља, Миодрагом Пантићем из Савета родитеља и најмлађим ученицима свечано отворили реновирану салу. Најмлађи ученици Вукашин Јанковић I/1 и Љубица Миљковић I/3 су, уз малу помоћ Мирољуба Нешковића, имали ту част да убаце први кош и испробају најсавременију подлогу у сали за физичко васпитање.
Њихова радост улепшала је овај догађај.
Свети Сава као школска слава прославља се од 1840. године, на предлог Атанасија Николића, ректора Лицеја из Крагујевца. Светосавска свечаност традиционално обележава се и у ОШ „Лаза Костић”, уз сечење славског колача и читање молитве.
ОШ „Лаза Костић” учествује и у једном пројекту који је прави пример добре праксе у вези са значајем који има модернизација образовања. „Школе за 21. век” је пројекат Британског савета, који је основан 1934. године ради заједничке сарадње између грађана Велике Британије и других земаља у области образовања и културе. Овим пилот – пројектом обухваћено је 480 школа широм Србије, а ученици ових школа ће имати прилике да помоћу микробит уређаја, тј. џепних компјутера који ће се користити у настави информатике, науче основе програмирања.
Др Дубравка Томић, директор истоимене школе, објаснила нам је да ће ученицима овим пројектом бити пружена прилика да кроз тимски рад, интерактивношћу наставника и ученика, њихово знање буде иновативно и практично примењено.
Библиотечка секција основана је кад и школа, и активна је и данас. Она окупља велики број деце која се кроз такмичење Читалачка значка уводе у свет књиге и лепе речи. Ово такмичење сваке године окупља све више ученика. Такође, библиотекар Снежана Видаковић уређује школски „Летопис”.
Новинарска секција траје непрекидно од почетка рада школе до данас. Формирана је са циљем стицања основних вештина новинарског заната као једног од облика медијског изражавања. Секција прати и објављује актуелне теме везане за рад школе као и бројне догађаје изван ње. Ученици се оспособљавају за адекватно усмено и писмено изражавање и имају прилику да афирмишу своје ставове. Успеси ученика у раду ове секције се свих ових година нижу у виду награда, признања и туристичких посета и представљају ризницу догађања у историји школе. Издавање ђачких новина представља круну рада новинарске секције. „Путокази” је часопис који је од 1997. године штампан једном годишње, за Дан школе. Године 2012. године проглашен је за најбољи школски часопис у Републици Србији, па је тим поводом била организована и свечана додела диплома на Филолошком факултету у Београду. До 2018. године уредник часописа била је Тијана Влатковић, професорка српског језика.
Овај часопис постоји у електронској форми од 2019. године. Уређује га Даниела Миловановић, мср српског језика, која такође води и новинарску секцију.
У оквиру часописа „Путокази” покренут је и пројекат репортер на терену, будући да наша школа носи име нашег познатог песника и писца, који је био први председник Српског новинарског друштва од 1882. до 1883. године. У вези са тим, направљен је и први интервју, дана 24. 3.2021. године са Александром Ћирићем, директором сектора за транспорт и механизацију, ЈКП „Зеленило – Београд”.
Школа, од почетка њеног оснивања до данас, негује богат спортски живот са циљем развоја личности ученика, превенције насиља и малолетничке деликвенције.
Школа активно учествује у такмичењима, која организује Савез за школски спорт Републике Србије, пружајући могућност свим ученицима да се активно баве спортом. Успостављена је сарадња са спортским клубовима који препознају значај укључивања ученика у спорт. Спортске активности се реализују у малој и великој фискултурној сали, школском дворишту, свечаној сали школе.
Сваке школске године организује се школско такмичење у малом фудбалу за све разреде. Све до школске 1980/81. године, такмичење је носило назив „Куп седам секретара СКОЈ-а”, а од те године назив је промењен у „Куп Урош Тишма”, у знак сећања на ученика који је погинуо као истакнути фудбалер фудбалског клуба „Железничар”. Тим поводом 9.10.2019. године, у ОШ „Лаза Костић”, одржано је супер финале меморијала „Урош Тишма” у малом фудбалу.
Ове године у школу је стигла награда за најбољег стрелца. Јана Весић је најбоља спортискиња генерације, а уједно је и играч клуба ,,Art basket”. Постигла је велики успех за свој тим и са својом екипом. Освојила је сребрну медаљу на Државном првенству пионирки у Нишу. При том је освојила и награду за најбољег стрелца турнира. Јана је на турниру остварила 68 поена односно 22,7 поена по мечу.
Пехар и поклон за најбољег стрелца уручио јој је Зоран Тир, стручни сарадник КСС за рад са младим женским селекцијама.
Јана Весић – најбоља спортискиња генерације 2021.
Међународни сусрет „Деца Европе” је традиционална манифестација која се негује у школи од почетка рада у оквиру Дечјег савеза. На почетку, ова манифестација се одвијала у организацији Савеза за бригу и старање о деци, Новог Београда, Домом пионира Београда, а сада са Дечјим културним центром.
,,Радост Европе” је такође манифестација чијим поводом је и ове године, као и до сада, ОШ „Лаза Костић” угостила децу из Турске. Са својим домаћинима направили су заједничку приредбу. Гости из Турске, као и ученици наше школе, представили су се музичко-сценским наступом и фолклорним играма из читаве Србије.
Школа учествује у бројим хуманитарним акцијама од којих су најзначајније хуманитарно скупљање књига и хуманитарна акција ,,Чеп за хендикеп” која траје током целе школске године.
Ученица Елена Поповић (8/1) увек се одазивала и била активни учесник хуманитарних базара и концерата. За време проглашеног ванредног стања и прописаних епидемиолошких мера које су наше старије грађане онемогућавале да се слободно крећу, станарима зграде у којој живи остављала је телефон на огласној табли и била на услузи за набавке, шетње кућних љубимаца и остале потребе.
Светски дан подизања свести деце оболеле од аутизма, обележава се 2. априла. Многи стручњаци сматрају да се аутизам испољава кроз проблеме у чулном опажању, комуникацији, говору и самом развитку мозга појединца. За опоравак битна је љубав и стрпљење породице, школе, пријатеља, односно, читавог окружења у коме појединац одраста и у коме се осећа вољено и прихваћено.
Ова манифестација је подржана сарадњом Клуба родитеља, наставника и ученика млађих разреда Основне школе ,,Лаза Костић”. Ученици су обукли плаве мајице и пустили плаве балоне у небо као симбол прихватања, разумевања и подршке. Такође, плаве мајице имали су тог дана и ученици старијих разреда истоимене школе на онлајн настави.