Из живота школе

Хуманост на делу


Ученици Медицинске и Економско – трговинске школе из Краљева у борби против пандемије

Почетком децембра месеца Градски штаб за ванредне ситуације у Краљеву је својим грађанима упутио апел за помоћ. На овај позив ученици и професори Медицинске школе брзо су одговорили и уступили просторије школе, у којима су волонтери, у две смене, сваког дана, у периоду од 8 до 16 часова, одговарали на позиве грађана. Уз њих су свакодневно били и радници Завода за јавно здравље, који су волонтерима пружали континуирану подршку и помоћ у раду. Волонтерима из Медицинске школе прикључили су се и ученици Економско-трговинске школе Краљево који су свој допринос пружили у виду техничке помоћи – уноса података у табеле. Волонтери су свакодневно разговарали са грађанима, давали савете, пружали подршку, водили евиденцију о ковид позитивним пацијентима и њиховим контактима и др. Почетком другог полугодишта, због свакодневних наставних и ваннаставних активности, кол центар ради са краћим радним временом, од 9.30 до 13.30 часова.
У разговору са Љиљаном Филиповић из епидемилошке службе Завода за јавно здравље Краљево, сазнали смо да је са почетком трећег таласа епидемије постало јасно да ће им бити неопходна додатна помоћ, јер су од почетка епидемије сви запослени у Заводу били ангажовани седам дана у недељи, без одмора и слободних дана. Такође, са погоршањем епидемиолошке ситуације један број запослених и њихових волонтера се разболео, тако да су у договору са Градским штабом за ванредне ситуације упутили позив грађанима да се прикључе у формирању и раду кол центра. Обука волонтера односила се на: узимање тачних личних података, података о члановима домаћинства, радном односу, давању смерница о изолацији и др. По мишљењу Љиљане Филиповић овакав рад у кол центру код ученика развија осећај за хуманост, јер како је истакла, деца имају потенцијал, али нажалост немају увек могућности да тај потенцијал покажу, а ова ситуација им је то омогућила. Такође, волонтирање за ове ученике је својеврстан вид праксе за њихов будући позив и враћа веру у будућност.

Емилија Лазић, ученица четвртог разреда Медицинске школе, укључена је у рад кол центра од првог дана. За волонтирање се одлучила, јер сматра да је за њен позив у медицинској струци неопходна жеља да се помогне људима. Обука за рад у кол центру подразумевала је усвајање свих неопходних знања о протоколу поступања заражених пацијената – изолацији, издавања потврда, решења за потребе послодавца и др. Емилија је посебно похвалила организацују рада у самом кол центру и рекла да није имала никаквих пробема да усклади школске обавезе, припреме за факултет и волонтерски рад. Закључила је да јој је највеће задовољство што је у могућности да својим суграђанима олакша тренутну ситуацију.

Осим ученика Медицинске школе, у рад кол центра укључило се и тридесет ђака Економско-трговинске школе који су распоређени по сменама. Алекса Бишевац, један од волонтера, рекао нам је да је хуманост важна, јер помаже да се људи развијају у позитивном смислу и да се на тај начин осећају корисно и испуњено. На питање да ли је тешко уносити податке и радити са табелама за унос истих, истакао је да није и да сматра да је ово важна пракса за његов будући позив.

Рад кол центра свакодневно су пратили и професори волонтери Медицинске школе који су несебично пружали помоћ деци. Светлана Букумира је професорка ове школе и прва се укључила у рад кол центра. Како је истакла, њени главни разлози за такву врсту ангажовања били су пружање помоћи Заводу за јавно здравље, као и жеља и осећај одговорности да у овој веома озбиљној ситуацији, кол центар што пре и квалитетније почне са радом. Иначе, Медицинска школа у оквиру свог рада има вишегодишњу сарадњу са наведеним Заводом. Професорка Букумира је нагласила да је рад и волонтирање у кол центру ученицима омогућио практично разумевање значаја ситуације и улогу Завода за јавно здравље у здравственом систему. Посебно је истакла да ученици-волонтери развијају комуникацијске вештине разговора са пацијентима. Речи хвале за ученике нису изостале ни од стране професорке Букумире која је посебно истакла исказивање особина солидарности, хуманости, алтруизам и позитивност, односно како је нагласила, свих оних квалитета које будући здравствени радник треба да поседује.

Професорка Букимире осим похвале ученика, није штедела ни речи хвале за све запослене, а посебно за помоћно особље Медицинске школе које је у сарадњи са Заводом за јавно здравље обезбеђивало свим волонтерима, ученицима, професорима и особљу Завода, топле напитке и сендвиче.
Због растерећења ученика, волонтери су били организовани у три смене од по шест ученика које су се смењивале свака три дана. Осим такве организације рада кол центра, Светлана Букумира је истакла да је у техничком смислу све савршено функционисало, а да је свима од посебне помоћи било познавање самих просторија школе и дежурних наставника волонтера.

Професорка Светлана је закључила да се нада да у будућности неће бити потребе за радом кол центра и да ћемо победити пандемију, али је истакла да је сигурна да ће, уколико буде потребе, наши ученици-волонтери опет показати право лице хуманости и солидарности.

Од почетка рада у кол центар Медицинске школе укључено је око тридесетак ученика, али се сваког дана прикључују нови. Једна од њих је Сања Балтић, ученица четвртог разреда, која је истакла да се одлучила на волонтирање из несебичне жеље да помаже другима као и да би стекла нова искуства у пракси. Емилија Виријевић, такође ученица четвртог разреда, волонтирању у кол центру се прикључила половином јануара јер воли рад са људима и комуникацију. Иако је првог дана рада осећала несигурност, жељом за хуманошћу је брзо превазишла све страхове.

Ана Штављанин, која је волонтер од почетка, осим уобичајеног осећаја хуманости и задовољства које има када помаже другима који су погођени ситуацијом изазваном корона вирусом, издвојила је и једну догодовштину. Око Нове године имала је позиве са питањима да ли је могуће ићи на дочек и прославе. На наше питање какве је одговоре у оваквим ситуацијала пружала суграђанима, рекла нам је да им је јасно истакла да то није у њеној надлежности, али их је саветовала да дочек Нове године буде у ужем кругу породице уз поштовање свих епидемиолошких мера.

 

Осим волонтера две горе наведене школе, велика подршка ученицима су и волонтери из Завода за јавно здравље Краљева међу којима је и Бојана Шекуларац, која је у разговору истакла да су ученици сјајни, да су сви веома брзо савладали обуку и да су у оквиру тимског рада, који преовладава кол центром, спојили лепо и корисно. Она сматра да је волонтерима ово искуство пружило улазак у систем професионалне комуникације и неопходно искуство за будућност, факултет, посао и живот уопште. Бојана је закључила да је ово један велики корак у развоју хумане стране личности код ученика и младих људи

Марија Павловић