Из живота школе

Основна школа
„Бранко Радичевић”, Седларе

Када говоримо о школству у Србији не можемо да не поменемо развијање писмености кроз Ресавску школу у 15. веку, у оквиру манастира Манасије. Даље, током времена и географским током реке Ресаве, ширило се знање и умеће, нарочито у доба просветитељства. Тако је низводно, у долини реке Ресаве, касније али таман на време, 1887. године основана школа у Седлару крај Свилајнца. 


Школа је, наравно, мењала и углавном унапређивала обличје кроз своје постојање, али је увек настојала да превазиђе услове и могућности које јој је друштво пружало, а новим сазнањима и видицима потискивала је околности у којој њени ученици, па и наставници, живе и уче. 


Школа тренутно има пет издвојених одељења од 1. до 4. разреда и матичну школу у Седлару, од 1. до 8. разреда. Наставу похађа укупно 166 ученика под будним оком 50 запослених, од чега су 32 запослена – наставници. До сада је из школе изашло много врхунских стручњака. Али, сигурно вредније од свих успеха јесте још увек присутна младалачка енергија која се стално усмерава заједничким стремљењима ученика и наставника ка новим циљевимa.

Константно унапређујући свој рад, школа иза себе има сијасет реализованих пројеката: Инклузија, Уштеда енергије, Дигитална школа, Битка за знање, АМРЕС, Сигурније школе – отпорније заједнице, Стварамо знање и многе друге. Најважнији су они пројекти где се изроде нова пријатељства и отворе многа врата. Један од таквих јесте пријатељство и сарадња са ОУ „Блаже Конески” из Прилепа у Македонији.

Наиме, учествовање наше директорке на Међународном симпозијуму у Охриду, децембра 2014. године, допринело је међународном умрежавању школа и размени пројеката. Овом приликом, директорка Снежана Ресавац, успоставила је контакт са директорком ОУ „Блаже Конески”, Маријом Дулевском. У оквиру програма сарадње побратимских школа до сада је остварено више посета. Поред забавног, ове посете имале су и васпитно-образовни карактер, с обзиром на то да су ученици током тих посета имали прилику да се упознају са бројним културно-историјским знаменитостима и природним лепотама градова које су посетили. За ученике, најзанимљивији део ове српско-македонске приче представљао је боравак и дружење у породицама другара. Остварени контакти, нова познанства и дружења остали су забележени и кроз објектив фотоапарата што несумњиво сведочи о плодоносној сарадњи двеју школа.

Још једна велика врата су се отворила, овог пута – врата француске амбасаде. Захваљујући наставнику француског језика и његовим тежњама да наша школа допринесе развоју Франкофоније, успостављен је контакт са Николом Фајом. Захваљујући њему, омогућено нам је да будемо међу ретким привилегованим посетиоцима амбасаде и да се упознамо са једним од најлепших здања у Београду које и дан данас важи за бисер уметничког стила арт деко. Тако су 5. октобра 2019. године ученици наше школе добили прилику да се непосредно упознају са његовим сјајем и лепотом. Делегацију наше школе од чак 33 ученика предводили су директорка школе Снежана Ресавац и наставник француског језика Оливер Урошевић. За посету амбасади одабрани су ученици који су у току школске године полагали школски ДЕЛФ испит. Том приликом упознали смо и господина Жан-Луј Фалконија, амбасадора Републике Француске у Србији који нам се захвалио на иницијативи да посетимо дипломатско представништво његове земље.

Директорка ОШ Бранко Радичевић, Снежана Ресавац, и директорка ОУ Блаже Конески, Марија Дулевска

Ученици су му том приликом поклонили рад под називом Симболи Француске, слику која је настала као производ корелативне наставе ликовне културе и француског језика и која представља синтезу свих елемената француске државности: заставу, химну, девојку Маријану која представља Републику Француску, петла као животињу која симболизује Французе и чувени мото Слобода, једнакост, братство.

Делегација школе са француским амбасадором

Годину дана након посете резиденцији амба-саде Француске у Београду, ученицима наше школе указала се још једна прилика да се сретну са Његовом Екселенцијом амбасадором Француске у Србији господином Жан-Лујем Фалконијем. Наиме, на изричити захтев амбасадора наши ученици су позвани на отварање француско-српске изложбе Караван за климу посвећене заштити животне средине. Изложба је отворена 4. новембра 2020. године у Природњачком центру у Свилајнцу. Дочекујући госте на улазу у Природњачки центар, наши ученици су својим присуством увеличали изложбу дајући целом догађају типичан франкофони изглед и још једном учинили да се осећамо поносно.

Једна од ствари коју ћемо засигурно дуго памтити је припрема и извођење представе Договор која је премијерно изведена поводом обележавања Дана школе, марта 2019. године. Сценарио за представу написао је глумац Ђокица Миљковић, а у улогама глумаца нашли су се наставници и директорка наше школе.

Представа је одлично прихваћена од стране ученика, колега и родитеља. Доживела је неколико извођења и пружила нам је шансу да закуцамо на нова врата, од којих би требало издвојити гостовање у мају 2019. у Будви. Штавише, овом представом отворена је Друга међународна конференција Асоцијације најбољих наставника бивше Југославије. Овом приликом извођењу представе прикључили су се и оснивачи асоцијације Жељана Лукић Радојичић и Весела Богдановић. Поред тога што смо присуствовали конференцији у Будви, учествовали смо у такмичарском делу под називом Постер презентација и то са два рада који су ушли у ужи избор за награду. На постеру под називом Руке пријатељства приказана је међушколска сарадња са школом из Македоније, док су на постеру Бранкова ризница приказане све интересантне наставне и ваннаставне активности које се одвијају у нашој школи. Након повратка из Будве, ТВ Центар из Свилајнца је снимио и емисију о овом догађају у којој су гости били глумци из представе.
И ко зна колико врата нас још чекају. Али, једно је сигурно, не треба увек затворити сва врата него оставити мало одшкринута, јер нова времена носе нова искушења и нове дилеме, а увек је лакше носити се са њима у друштву својих пријатеља и сапутника. Наша школа ће захваљујући томе и даље обављати свој задатак, храбриће и пружати знање и настојати да разуме сву младалачку радозналост и слободоумност.

Креативни тим школе

Наставници у представи Договор

Наши наставници као учесници на Другој међународној конференцији Асоцијације најбољих наставника бивше Југославије